جشنواره فناوری نانو | قوانین و مقررات
قوانین و مقررات

مقدمه

تغییرات روزافزون در فناوری نانو، ظهور کالاهای جدید در این حوزه، تنوع آن‌ها و عدم آشنایی مردم و مسئولین با کارکردها و محصولات متنوع حاصل از این فناوری از جمله دلایل ستاد ویژه توسعه فناوری نانو برای برگزاری نمایشگاه تخصصی در این ارتباط است. سیزدهمین نمایشگاه فناوری نانو (Iran Nano 2022) در تاریخ 9 - 12 مهرماه 1401 در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران برگزار می‌گردد. تکمیل اینترنتی فرم ثبت‌نام به نشانی exhibition.nano.ir از سوی شرکت‌کننده به معنی آن است که متقاضی با علم و آگاهی کامل از ضوابط و مقررات حضور در نمایشگاه فناوری نانو نسبت به ثبت‌نام برای حضور در نمایشگاه اقدام نموده‌است؛ لذا مسئولیت عواقب ناشی از آگاه نبودن از مقررات حضور در نمایشگاه برعهده ایشان بوده و مدیریت نمایشگاه در این زمینه مسئولیتی ندارد. لذا به‌منظور آشنایی با ضوابط و مقررات حضور در نمایشگاه، خواهشمند است نسبت به مطالعه مطالب زیر اقدام گردد.

 

ضوابط حضور

شرایط عمومی

 • شرکت‌کنندگان تنها مجاز به عرضه آن دسته از کالا یا دستاوردهایی هستند که صرفاً در چارچوب موضوع نمایشگاه (فناوری نانو) باشد. بدیهی است ارائه دیگر اقلام و خدمات خارج از حوزه فناوری ‌نانو ممنوع است.
 • شرکت‌کنندگان مجاز به فروش مستقیم کالاها در محل غرفه نیستند.
 • شرکت‌کنندگان باید با انجام غرفه‌آرایی به نحو مطلوب از فضای غرفه استفاده نمایند و با استفاده از روش‌های گوناگون نظیر پوستر، کاتالوگ، بروشور، استند، رسانه‌های دیداری و شنیداری نسبت به ارائه و معرفی دستاوردهای خود اقدام نمایند.

شرایط اختصاصی مربوط به حضور دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها

 • ارائه آمار مربوط به دستاوردهای پژوهشی، مقالات، پتنت‌ها، رشته‌های تحصیلی، استادان و دانشجویان فعال در حوزه نانو؛
 • ارائه نمونه محصولات نانویی موجود در آزمایشگاه‌ها به همراه بروشور و کاتالوگ مربوط به آنها؛
 • ارائه خدمات قابل عرضه به بخش‌های مختلف همچون صنعت.

شرایط اختصاصی مربوط به حضور شرکت‌ها

 • نمایش محصولات و خدمات؛
 • ارائه اطلاعات مربوط به میزان تولید، فروش، بازار محصول، نحوه دسترسی به مواد اولیه.

شرایط اختصاصی مربوط به حضور مراکز رشد و پارک‌های فناوری

 • بیان اهداف، توانمندی‌ها و اقدامات صورت‌گرفته و برنامه‌های آتی برای جذب بیشتر ایده‌های نوین؛
 • نمایش و معرفی فضاها و امکانات موجود و تشریح مراحل جذب در مرکز رشد و پارک‌های فناوری؛

شرایط اختصاصی مربوط به حضور آزمایشگاه‌ها

 • نمایش نمونه‌کارهای انجام شده و خدمات قابل عرضه؛
 • نمایش امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی با استفاده از بروشور، پوستر و رسانه‌های دیداری و شنیداری؛
 • ارائه آماری مکتوب از فعالیت‌های صورت‌گرفته.

 

تسهیلات نمایشگاهی

 • اطلاعات تمام غرفه‌ها به‌صورت رایگان و به مدت یک سال در سایت نمایشگاه قرار می‌گیرد.
 • اطلاعات تمام غرفه‌ها در کتاب نمایشگاه منتشر خواهد شد. لذا به‌منظور درج اطلاعات در این کتاب، شرکت‌کننده موظف‌است اطلاعات خود را (اعم از محصولات، آدرس، تلفن، فکس، آدرس پست الکترونیکی، به دو زبان فارسی و انگلیسی) در زمان ثبت نام به صورت صحیح و کامل وارد نماید. درصورت صحیح نبودن مطالب وارد شده، هیچ‌گونه مسئولیتی متوجه مدیریت نمایشگاه نخواهد بود.
 • اطلاعات دایرکتوری هر شرکت بصورت فارسی و لاتین در کتاب نمایشگاه (بصورت رایگان) چاپ خواهد شد.
 • در صورت نیاز به تبلیغات در مکان های ویژه کتاب با مجری کتاب تماس بگیرید. (اطلاعات تماس شرکت مجری متعاقباً اعلام خواهد شد.)
 • در محوطه نمایشگاه تسهیلات و خدمات بانکی , گمرکی , پست ، اینترنت سالن سخنرانی و نمایش فیلم, چاپ و تکثیر و حمل و نقل کالاها شامل جرثقیل بالابر(لیفتراک)، گل و گیاه و تبلیغات محیطی و رادیو در محوطه نمایشگاه در دسترس مشارکت کنندگان قراردارد و مجری برگزاری این خدمات را ارائه نمینماید ، متقاضیان می توانند با کارگزاران مربوطه که اطلاعات آن در وب سایت شرکت سهامی نمایشگاه بین المللی ایران است ، تماس حاصل نمایند.
 • تبصره: ورود هر گونه جرثقیل و لیفتراک از سوی مشارکت کنندگان ممنوع می باشد. لیکن در موارد اضطراری ورود این ماشین آلات با کسب مجوز از مسئولین ذیربط و پرداخت هزینه های مرتبط بلا مانع می باشد.

 

۱- درخواست غرفه با تجهیزات

 • حداقل متراژ غرفه ۱۲ مترمربع است.
 • تجهیزات متعارف غرفه های نمایشگاهی (به ازای هر ۱۲ متر مربع) شامل دیوارهای پارتیشن غرفه، سردرب غرفه (کتیبه)، یک عدد پریز برق، روشنایی، یک میز و دو صندلی می باشد.

۲- درخواست غرفه بدون تجهیزات

 • حداقل متراژ غرفه ۳۶ مترمربع است.
 • مشارکت کنندگانی که متقاضی غرفه بصورت خام (منظور زمین بدون در نظر گرفتن تجهیزات غرفه های پیش ساخته است.) می باشند، به ازای هر متر مربع صد هزار ریال تخفیف بیشتر دریافت می کنند.
 • بدیهی است ستاد برگزاری هیچگونه مسئولیتی در خصوص اختصاص تجهیزات عمومی غرفه های عادی به این قبیل شرکت ها بر عهده نخواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه طراحی و ساخت غرفه های خودساز به بخش دستورالعمل غرفه‌سازی مراجعه فرمایید.

 

دستورالعمل و مقررات طراحی و غرفه آرایی نمایشگاه به صورت PDF

 

کارت شناسایی

1- برای ورود مشارکت کنندگان و کارکنان غرفه ها به محوطه نمایشگاه جهت برپایی یا اداره غرفه در طول نمایشگاه کارتهای مخصوصی صادر و بطور رایگان به آنان واگذار می شود. تعداد کارتهای مزبور بر اساس سطح زیر پوشش هر غرفه و طبق جدول زیر صادر خواهد شد.

 

متراژ درخواستی تعداد افراد مجاز در غرفه
فضای سرپوشیده
- تا 12 مترمربع 2 کارت
از 13 مترمربع تا 24 مترمربع 3 کارت
از 25 مترمربع تا 50 مترمربع 4 کارت
از 51 مترمربع تا 100 مترمربع 6 کارت
از 101 مترمربع تا 150 مترمربع 8 کارت
از 151 متر مربع تا 300 مترمربع 10 کارت
فضای باز
- تا 50 مترمربع 2 کارت
از 51 مترمربع تا 150 مترمربع 4 کارت
از 151 مترمربع تا 300 مترمربع 6 کارت
از 301 مترمربع تا 500 مترمربع 7 کارت
از 501 مترمربع تا 800 مترمربع  8 کارت
از 801 مترمربع تا 1000 مترمربع 10 کارت
از 1001 مترمربع تا 1300 مترمربع 12 کارت
از 1301 مترمربع به بالا 14 کارت

 

2 - مشارکت کنندگان ملزم به نصب کارت ارائه شده به روی سینه خود هستند.

توجه: کارت غرفه داران می بایست عکس دار و ممهور به مهر حراست نمایشگاه بین المللی باشد در غیر این صورت از ورود افراد به محوطه نمایشگاه جلوگیری خواهد شد یا مانند بازدیدکنندگان مجبور به پرداخت هزینه ورودی نمایشگاه در هر روز خواهند بود. لذا جهت جلوگیری از مشکل احتمالی خواهشمند است در مرحله دوم ثبت نام، اطلاعات دقیق غرفه دار را به همراه عکس وارد نموده تا مراحل بعدی توسط دبیرخانه نمایشگاه پیگیری شود.

3 - متصدیان غرفه ها موظف به رعایت شئونات اسلامی می باشند و در صورت عدم رعایت آن , ضمن اخذ کارت شناسایی از حضور آنان در غرفه جلوگیری خواهد شد.

4 - کارت شناسایی به هیچ عنوان قابل واگذاری به غیر نمی باشد و با متخلفین برابر ضوابط برخورد خواهد شد.

 

کارت تردد و پارکینگ

نکته : به دلیل دریافت هزینه خدمات پارکینگ توسط نمایشگاه بین المللی تهران از مشارکت کنندگان در ایام 4 روز نمایشگاه پارکینگ برای عموم رایگان میباشد لذا کارت پارکینگ صادر نخواهد شد.

1 - کلیه غرفه داران در صورت نیاز و تایید ستاد برگزاری نمایشگاه می توانند یک عدد کارت تردد خودرو تا یک روز قبل از زمان افتتاح نمایشگاه دریافت دارند..

2 - در زمان برگزاری نمایشگاه ورود خودرو به داخل محوطه ممنوع می باشد و در صورت مشاهده برابر ضوابطجاری نمایشگاه اقدام خواهد شد. (جانبازان بالای 70% از این امر مستثنی می باشند.)

3 - در زمان برگزاری نمایشگاه مشارکت کنندگان مجاز به توقف خودرو در خیابانهای منتهی به نمایشگاه نیستند . این افراد می توانند از پارکینگ های نمایشگاه استفاده کنند.

4 - برای شرکت کنندگان بر اساس مساحت غرفه آنها و ضوابط مربوط و درخواست کتبی با ذکر شماره اتومبیل های مورد نیاز کارت توقف در پارکینگ های شرکت سهامی طبق جدول ذیل صادر خواهد شد.

 

تعداد کارت فضای باز تعداد کارت فضای بسته
1 تا 50 مترمربع 1 برای 12 مترمربع
2 از 51 متر تا 100 مترمربع 2 از 13 تا 50 مترمربع
3 از 101 مترمربع به بالا 3 از 51 مترمربع به بالا

 

 • وجوه قانونی که شرکت‌کنندگان ملزم به پرداخت آنها هستند از سوی مدیریت نمایشگاه رسماً اعلام می‌شود؛ لذا هرگونه وجهی که به‌صورت غیر متعارف از سوی افراد حاضر در محل برگزاری نمایشگاه اعم از نیروی خدماتی، نگهبان، نظافتچی و یا هر عنوان دیگری در ازای انجام کاری از شرکت‌کنندگان مطالبه شود، ارتباطی با مدیریت نمایشگاه نداشته و مورد تأیید نیست.
 • مدیر هر غرفه یا جانشین وی، موظف است در تمام ساعات کاری نمایشگاه، در غرفه حضور داشته باشد.
 • برای کلیه افراد داخل غرفه، بر اساس اطلاعات افراد (که در مرحله دوم ثبت‌نام کامل خواهدشد)، کارت عکس دار صادر می‌شود.
 • درصورت بروز وقایع پیش‌بینی‌نشده مانند زلزله، سیل، طوفان، هرج و مرج، آتش‌سوزی، تغییر قوانین جاری و... که منجر به لغو یا تغییر زمان نمایشگاه ‌شود، هیچ‌گونه مسئولیتی متوجه مدیریت نمایشگاه نیست و وجوه واریزی پس از کسر هزینه‌های انجام‌شده مسترد خواهدشد و برگزاری نمایشگاه تابع شرایط جدید خواهد بود.
 • درصورتی ‌که تعداد شرکت‌کنندگان به هر دلیل به حد نصاب لازم نرسد، به‌گونه‌ای که مانع از تشکیل و برگزاری نمایشگاه گردد، مدیریت نمایشگاه ناگزیر از لغو نمایشگاه خواهدبود، که در این صورت فقط هزینه‌هایی مسترد خواهدشد که به مدیریت نمایشگاه پرداخت شده‌است.
 • جدول اطلاعات مربوط به مشخصات و ظرفیت پارکینگهای مجموعه نمایشگاهها به قرار زیر است.

 

نام پارکینگ موقعیت ظرفیت
پارکینگ جنوبی ضلع جنوبی نمایشگاه بین المللی ۴۱۸ دستگاه خودرو
پارکینگ جنوب غربی ضلع غربی نمایشگاه بین المللی ۵۸۶ دستگاه خودرو
پارکینگ شمالی (طبقاتی) ضلع شمالی نمایشگاه ۳۰۰ دستگاه خودرو (ظرفیت فعلی)

 

 • شایان ذکر است در مجموع ظرفیت پارکینگها و فضاهای اطراف به تعداد ۲۵۰۰ دستگاه خودرو می‌باشد.

   

ثبت ‌نام و واریز هزینه ها

متقاضیان ثبت‌نام در نمایشگاه باید تا پایان معلت اعلام شده در جدول زمان بندی ثبت نام نمایشگاه نسبت به ثبت‌نام اینترنتی از طریق لینک ثبت نام در پایگاه اطلاع‌رسانی نمایشگاه به‌ نشانی exhibition.nano.ir/register اقدام‌نمایند.

 • با توجه به‌اینکه ثبت‌نام فقط از طریق اینترنت امکان پذیر است، از ارسال مدارک به صورت پستی یا دستی خودداری نمایید.
 • مدیریت نمایشگاه در پذیرش یا رد درخواست‌ها مختار است و نتایج بررسی‌های اولیه به متقاضیان اعلام می‌شود.شرکت کنندگان پذیرفته شده می بایست تا مهلت اعلام شده در جدول مربوطه نسبت به پرداخت هزینه ها و تکمیل مرحله دوم ثبت نام اقدام نمایند. در غیر این صورت ثبت نام آنها مردود خواهد بود.
 • پرداخت هزینه های مربوط به نمایشگاه براساس فضای مورد درخواست حداکثر تا پایان مردادماه از طریق درگاه اینترنتی موجود در مرحله دوم ثبت نام امکان پذیر خواهد بود.
 • نظم و ترتیب متقاضیان در انجام به‌موقع مراحل مختلف ثبت‌نام(تکمیل دقیق و کامل فرم‌ها، واریز وجه و…) در تخصیص مکان مناسب‌تر مؤثرخواهدبود.
 • اعمال تغییر در اطلاعات شرکت از طریق ورود به کارتابل شرکت امکان پذیر خواهد بود.
 • اعلام کاهش متراژ و یا انصراف از مشارکت، باید حداقل تا ۴۵ روز قبل از افتتاح نمایشگاه به‌صورت رسمی و مکتوب به مدیریت نمایشگاه اعلام‌گردد. در این صورت پس ازکسر ۲۵ درصد از مبالغ واریزی، مدیریت نمایشگاه نسبت به استرداد ۷۵ درصد باقی‌مانده اقدام خواهدنمود.

چنانچه مورد فوق در فاصله زمانی کمتر از ۴۵ روز تا آغاز زمان افتتاح اعلام‌نگردد، درخواست فوق به هیچ‌وجه پذیرفته نخواهدبود، همچنین اگر از غرفه تخصیص‌یافته در نمایشگاه استفاده نشود، هیچ‌گونه وجهی مسترد نمی‌شود و مدیریت نمایشگاه مجاز است این غرفه را به دیگران واگذار نماید؛ لذا از شرکت‌کنندگان محترم تقاضامی‌شود قبل از ثبت‌نام تمامی جوانب و شرایط کاری خود را به‌درستی سنجیده، پس از حصول اطمینان از امکانات و مقدورات خود نسبت به ثبت‌نام در نمایشگاه اقدام‌نمایند تا از بروز مسائلی که بر روند اجرایی نمایشگاه (به‌ویژه در روزهای نزدیک به افتتاح آن) تأثیر منفی باقی‌می‌گذارد، جلوگیری‌شود.

توجه: عدم استفاده از غرفه تخصیص یافته جریمه نقدی در سال اول و محرومیت دو ساله در سال دوم را در پی خواهد داشت.

 

واگذاری غرفه‌ها

 • تعیین محل غرفه‌ها و نحوه واگذاری آنها به‌طور کلی برعهده مدیریت نمایشگاه است و متقاضی نمی‌تواند مکان خاصی را انتخاب نموده و یا از قبول مکان تخصیص‌یافته امتناع‌ورزد. گفتنی‌است ممکن است پس از انتشار «نقشه جانمایی غرفه‌ها»، مدیریت نمایشگاه هنگام تحویل غرفه، ناگزیر از جابه‌جایی و تغییر مکان غرفه تخصیص‌یافته شود، که در این‌صورت مدیریت نمایشگاه تلاش خواهد‌کرد تا غرفه جدید حتی‌الامکان با همان ابعاد قبلی به متقاضی تحویل داده‌شود.
 • مدیریت نمایشگاه نقشه محل استقرار غرفه شرکت‌کنندگان را یک هفته قبل از افتتاح نمایشگاه به شرکت‌کنندگان ارائه خواهد نمود؛ لیکن درصورتی که امکان تعیین مکان غرفه، قبل از موعد مذکور وجود داشته باشد، «نقشه جانمایی غرفه‌ها» با رعایت ضوابط بند قبلی، در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد.
 • سالن برگزاری نمایشگاه از سه روز قبل از افتتاح در اختیار مدیریت نمایشگاه قرارمی‌گیرد؛ لذا شرکت‌کنندگان محترم موظفند تدارکات لازم برای تجهیز غرفه خود را، از قبل مهیا نمایند تا در فاصله کوتاه موجود، امکان آماده‌سازی مناسب غرفه فراهم گردد.
 • کلیه عملیات غرفه چینی باید تا ساعت 17 روز قبل از افتتاح نمایشگاه به اتمام برسد به صورتی که نیاز به هیچگونه اقدامی تا زمان افتتاح نداشته باشد. قابل ذکر است که متخلفین به ازای هر ساعت اضافه حضور در غرفه موظفند تا ۱۰% از کل ارزش اجاره بها غرفه را به عنوان دیرکرد پرداخت نمایند.
 • شرکت‌کنندگان مجاز به واگذاری غرفه خود به دیگران و یا شراکت با دیگر غرفه‌ها نیستند.
 • شرکت‌کنندگان ملزم به حضور دائمی و فعال در محل غرفه در ساعات برپایی نمایشگاه و پاسخ‌گویی به مراجعان هستند.
 • طبق مقررات جاری، نظافت داخل غرفه‌ها بر عهده شرکت‌کنندگان است و فقط نظافت داخل سالن، تنها در محدوده راهروها، بر عهده مدیریت نمایشگاه خواهد بود.
 • افزایش در ابعاد غرفه به هیچ‌وجه پذیرفته نخواهدبود و چنانچه شرکت‌کننده با توجه به ابعاد خاص کالا، ماشین‌آلات یا وسایل داخل غرفه، ابعاد آن را افزایش دهد، تخلف محسوب‌می‌شود.
 • مدیریت نمایشگاه هیچ‌گونه دخالتی در تأسیسات و امکانات فیزیکی محل برگزاری نمایشگاه مانند سیستم گرمایش و سرمایش سالن، سرویس‌های بهداشتی، پارکینگ، رستوران، آب آشامیدنی، کیفیت ساختمان و بنای سالن‌های تحت پوشش و امثال آن ندارد و صرفاً نسبت به اعلام نواقص موجود به مدیریت سالن اقدام می‌کند.
 • رعایت ضوابط و شئون اسلامی برای تمامی شرکت‌کنندگان الزامی‌است.
 • توزیع کارت های غرفه داری روز قبل از افتتاحیه نمایشگاه از طریق ستاد اجرایی مستقر در سالن برگزاری نمایشگاه به نماینده شرکت ها انجام خواهد شد.

 

چگونگی عرضه و نمایش کالاها

 • در دوران برگزاری نمایشگاه مشارکت کنندگان می توانند کالاها و وسایل ضروری خود را صبح ها قبل از ساعت ۹ صبح به غرفه ها حمل نمایند و بعد از ظهرها پس از پایان ساعت بازدید از نمایشگاه با اخذ مجوز لازم خارج نمایند.
 • مسئولیت نگهداری کالاها از هنگام ورود کالاها تا خروج آنها از محوطه نمایشگاه در طول ساعت کار و بازدید از نمایشگاه به عهده مشارکت کنندگان است و پس از پایان ساعت کار و پلمپ سالنها مسئولیت حفظ اموال به عهده شرکت نمایشگاه های بین المللی می باشد. لذا کلیه مسئولین غرفه ها موظفند خود و یا نماینده آنان قبل از فک پلمپ سالنها در محل حضور داشته باشند. هرگونه عواقب ناشی از عدم حضور به موقع بر عهده صاحبان غرفه ها می باشد.
 • مشارکت کنندگان می توانند در صورت کسب موافقت کتبی شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی طرز کار ماشین آلات و تجهیزات خود را جهت بازدید کنندگان به نمایش گذارند. رعایت کلیه نکات ایمنی و اقدامات احتیاطی در این مورد توسط شرکت کننده ضروری است و شرکت نمایشگاهها هیچگونه مسئولیتی در قبال حوادث یا خسارات احتمالی را به عهده نمی گیرد.
 • در صورت بروز هرگونه خسارت جانی و یا مالی ناشی از نمایش عملی کارکرد ماشین آلات و تجهیزات، مشارکت کنندگانمتعهد، ملزم و ضامن جبران خسارات وارده بر اساس نظر کارشناسی کارشناسان رسمی و مسئولین ذیربط نمایشگاه خواهند بود.
 • ارائه تصویر فاکتور و یا فاکتورهائیکه کالاهای آنها از خارج کشور به محل نمایشگاه وارد می شوند و پس از اتمام نمایشگاه نیاز به مجوز ترخیص دارند همراه نامه شرکت کننده به دفتر مدیریت امور اجرایی نمایشگاه بین المللی تهران قبل از برگزاری نمایشگاه الزامی است، در غیر اینصورت از صدور مجوز ترخیص خودداری خواهد شد.
 • نمایش کالاهای خارجی یا تبلیغ برای آنها ازقبیل نصب تابلو, پوستر , توزیع بروشور و ... در بخش محصولات داخلی ممنوع است و در صورت نمایش یا تبلیغ , طبق مقررات بخش خارجی, هزینه های غرفه بصورت ارزی محاسبه و از شرکت کننده مربوطه دریافت خواهد شد.
 • مشارکت کنندگان مجاز به تعطیل غرفه، سالن و یا محل نمایش کالاهای خود در طول ساعات رسمی بازدید نیستند.
 • نگهداری چراغهای بدون حفاظ یا وسائل شعله زا در داخل غرفه ها و سالن ها ممنوع است. همچنین نگهداری مواد نفتی و سایر مواد آتش زا در داخل غرفه بدون موافقت کتبی ستاد مجاز نیست. مشارکت کنندگانی که به وسایلی از قبیبل نفت و سایر مواد از این قبیل برای نمایش کالاهای خود نیازمندند باید قبلا با مقامات آتش نشانی نمایشگاه مذاکره نموده و بر اساس دستورالعمل مربوطه اقدام کنند.همچنین استفاده از منابع روباز حرارتی و پخت و پز در داخل غرفه‌ها ممنوع است.
 • درصورت مفقود شدن وسایل یا کالای داخل غرفه و یا بروز حادثه‌ای در محل غرفه، مراتب باید سریعاً به اطلاع مدیریت نمایشگاه و نگهبان سالن رسانده شود تا نسبت به تنظیم صورتجلسه اقدام گردد. پیگیری این امر به عهده غرفه‌دار است.
 • درصورت نمایش اقلام ارزشمند و گران‌قیمت(که سبک و کم حجم بوده و امکان به‌سرقت‌رفتن آنها وجود دارد)، توصیه‌می‌شود آنها را هر روز پس از پایان یافتن ساعت کار نمایشگاه با خود خارج نموده و روز بعد مجدداً به همراه بیاورند. برای این کار باید فرم درخواست خروج کالای روزانه را از مدیریت نمایشگاه دریافت نموده و تکمیل کنند.
 • استعمال دخانیات در داخل غرفه و راهروها اکیداً ممنوع است.

 

نحوه انجام تبلیغات محیطی

به‌منظور حفظ محیط و زیبایی نمایشگاه و یکپارچگی امور تبلیغاتی، شرکت‌کنندگان محترم در روزهای برگزاری نمایشگاه در چارچوب شرایط و ضوابط مندرج ذیل مجاز به فعالیت تبلیغاتی هستند:

فضای تبلیغاتی شرکت‌کنندگان صرفاً محدود به داخل غرفه خود است و غرفه داران مجازند تا با روش مناسبی نسبت به طراحی و تزئین غرفه خود اقدام‌نمایند.

مدیریت نمایشگاه به‌منظور یکسان‌سازی نما و کتیبه سردر غرفه‌ها، طرح‌های واحدی را پیش‌بینی نموده و اجرا می‌کند؛ بنابراین شرکت‌کنندگان محترم باید از نصب هرگونه نوشته و یا طرح جداگانه‌ خودداری‌نمایند.

 • مشارکت کنندگان مجاز به تبلیغ برای کالاهای خود به روش تبلیغات سوء علیه کالاهای مشابه سایر مشارکت کنندگان نیستند.
 • پرچمها و علامات مربوط به مشارکت کنندگان باید در محدوده محل غرفه آنها نصب شود نصب این علائم یا پرچمها در مسیر های اصلی و فرعی مجاز نیست.
 • نصب و استفاده از هرگونه وسایل و تجهیزات تبلیغاتی و سمعی و بصری که برای سایر مشارکت کنندگان ایجاد مزاحمت نماید اکیدا ممنوع است.

تبلیغ در فضای محوطه نمایشگاه های بین المللی پیرو شرایط، مقررات و هزینه های نمایشگاه بین المللی خواهد بود که باید پس از هماهنگی با روابط عمومی نمایشگاه بین المللی انجام پذیرد. جدول هزینه ها در سایت نمایشگاه بین المللی موجود است.

 

تخلیه و جمع آوری غرفه‌ها

 • شرکت‌کنندگان تا آخرین لحظه برپایی نمایشگاه در روز آخر مجاز به ترک یا تخلیه غرفه خود نیستند. مشارکت کنندگان پس از پایان برگزاری نمایشگاه و اخذ برگه تسویه حساب از شرکت موظف به تخلیه غرفه، سالن و یا فضای باز مورد استفاده  برای نمایش کالاهای خود هستند.
 •  کلیه وسایل, کالاها و لوازمی که برای دکوراسیون غرفه ها بکار رفته است باید از غرفه ها خارج و غرفه، سالن یا فضای باز به همان صورت اولیه تحویل شرکت سهامی نمایشگاهها شود.
 •  حداکثر مهلت برای تخلیه و خارج نمودن کالاها از غرفه ها دو روز پس از پایان نمایشگاه است.
 •  چنانچه مشارکت کنندهای نتواند ظرف مدت مذکور غرفه خود را تخلیه نماید شرکت سهامی نمایشگاهها هیچ گونه مسئولیتی در قبال حفظ و نگهداری و خسارات وارده به کالاهای نمایشی نخواهد داشت.
 •  کالاهای وارداتی از طریق گمرک نمایشگاهها باید حداکثر دو روز پس از پایان نمایشگاه به انبار گمرک نمایشگاهها تحویل گردد.
 •  در صورت انتقال باقی مانده کالاها به انبار سرپوشیده و یا فضای باز هزینه های انبارداری طبق تعرفه محاسبه و دریافت خواهد شد.
 • تبصره: در صورتیکه بعلت اختلاف از خروج اجناس شرکت کنندگان جلوگیری شود اجناس مورد بحث مشمول هزینه انبارداری خواهد شد.
 • پس از اتمام نمایشگاه و از زمانی که سالن‌ها برای تخلیه و خروج کالاها و تجهیزات غرفه بازگشایی‌می‌شوند، تمامی شرکت‌کنندگان باید به‌منظور جلوگیری از سرقت یا آسیب‌رسیدن به تجهیزات غرفه یا کالاها در محل غرفه خود حضور داشته باشند. حتی در صورتی ‌که شرکت کننده‌ای آمادگی خروج کالاهای خود را بلافاصله پس از باز شدن سالن ندارد، ضروری است فردی را به‌منظور مراقبت از کالاهای خود در داخل غرفه نگه‌دارد؛ لذا پس از بازگشایی سالن‌ها در خاتمه نمایشگاه، مسئولیت حفاظت و نگهداری کالاها و تجهیزات در مقابل سرقت یا آسیب، بر عهده صاحبان کالا خواهد بود.
 • درصورت تخلیه‌نکردن به‌موقع غرفه، مدیریت نمایشگاه نسبت به جمع‌آوری و انتقال وسایل به انبار اقدام می‌نماید، که در این‌صورت هزینه جابه‌جایی و انبارداری از صاحب کالا اخذخواهدشد و مسئولیت خسارت احتمالی بر عهده صاحب کالا خواهد بود.
 • شرکت‌کنندگانی که شخصاً غرفه‌آرایی می‌کنند، باید پس از پایان نمایشگاه نسبت به جمع‌آوری وسایل دکوری و تخلیه بقایای آن اقدام‌نمایند.

 

دستورالعمل انضباطی

 • به‌منظور رسیدگی به تخلفات شرکت‌کنندگان در نمایشگاه، کمیته انضباطی نمایشگاه متشکل از مدیر دبیرخانه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، مدیر نمایشگاه و مدیر اجرایی نمایشگاه تشکیل خواهد شد.
 • کمیته انضباطی نمایشگاه در زمان برگزاری نمایشگاه پس از دریافت گزارش وقوع تخلف، همان روز با حضور تمام اعضا تشکیل جلسه خواهد داد.
 • مجازات‌های پیش‌بینی‌شده برای تخلفات در طول نمایشگاه شامل اخطار کتبی، تعطیلی غرفه به مدت یک روز یا بیشتر و محرومیت از شرکت در نمایشگاه سال بعد است.
 • نتیجه رای کمیته انضباطی نمایشگاه پس از تصویب اکثریت اعضا بلافاصله اجراخواهدشد.
 • هرگونه توافق میان شرکت‌کننده و مدیریت نمایشگاه، تنها درصورتی معتبر است که مکتوب و امضا شده‌باشد.
 • هرگونه ادعا یا شکایت از سوی شرکت‌کنندگان علیه مدیریت نمایشگاه، تنها تا یک‌ ماه پس از پایان نمایشگاه معتبر است و پس از آن پرونده مربوط به نمایشگاه مختومه می‌گردد.